Kategorie
Poradniki i artykuły
Kontakt
0 801 000 610
tel.: (58) 746 37 97
fax: (58) 739 50 92
Godziny pracy sklepu i infolinii:
pon. od 7:30 do 17:30
wt. - pt. od 7:30 do 15:30
Dlaczego u nas?
Doświadczenie
16 lat na rynku
Szybka wysyłka
kurierem w 24 godziny
Bezpieczeństwo
szybkie płatności online
14 dni na zwrot
bez podania przyczyny
Oto niedrogi sposób na to, by skorzystać z przyjemności gry w bilard we własnym domu i na nauczenie dzieci pierwszych kroków w tej dyscyplinie.
Bilard ma długą, wielusetletnią historię i bogatą tradycję. O dziwo, nie pochodzi – jak by się mogło zdawać – z arystokratycznych angielskich dworów, ale z Azji, a w Europie pojawił się najprawdopodobniej w XV stuleciu. Początkowo używano stołów bilardowych ograniczonych jedynie bandami, bez otworów, czyli takich, na jakich gra się współcześnie w karambol. Dopiero z czasem stoły bilardowe wyposażono w tzw. łuzy, czyli kieszenie, do których celuje się kulą bilardową, zwaną bilą. Stół bilardowy ma kształt prostokąta o bokach w proporcji 1 do 2 i pokryty jest gładkim suknem. Stoły do bilarda mogą się znaczenie różnić rozmiarami.
W grze biorą zwykle udział dwaj zawodnicy, uderzający końcem specjalnie wyprofilowanych kijów w bile, seriami trwającymi do popełnienia błędu. Liczba bil, ich oznaczenie oraz reguły punktacji są bardzo zróżnicowane, odmian bilarda jest co najmniej kilkadziesiąt. Największą popularnością cieszą się gry typu pool, rozgrywane na stołach 7-, 8- lub 9-stopowych, z sześcioma łuzami. Zwykle wbija się bile kolejno numerami bądź według koloru. Osobną grupę stanowią gry z grupy snooker, których zasady ukształtowały się odrębnie. Tu bil jest więcej i wbija się je w kolejności odpowiedniej do kolorów. W snookerze także wykorzystywane są stoły bilardowe o sześciu łuzach, tylko większe (12 stóp), wskutek czego strzały muszą być precyzyjniejsze, a umiejętności graczy – wyższe. Snooker jest sportem profesjonalnym i najlepsi światowi zawodnicy dużo na nim zarabiają – to najbardziej medialny typ tej gry. Z kolei w grach typu karambol używa się zwykle 10-stopowych stołów bilardowych bez łuz, przeważnie grają tu tylko trzy bile, a w rozgrywce chodzi o kombinowane zderzenia bil i odbicia od band. To z kolei często bardzo efektowne gatunki bilarda.
Bile wyrabiano początkowo z kości słoniowej, jednak ze względu na małą jej dostępność i ceny, długo szukano dla niej dobrego zastępnika. Były więc bile z bakelitu, celuloidu, stali, a nawet drewna, ale wszystkie miały jakieś wady. Obecnie bile produkuje się z wytrzymałych tworzyw sztucznych i żywic. Kije bilardowe wytaczane są do pożądanego kształtu z drewna wysokiej jakości, przeważnie klonowego. Okrągły w przekroju kształt kija zwęża się ku kapce, czyli miękkiej końcówce, służącej do uderzania w bile.
Stół do bilarda w pełnym wymiarze nie zmieści się do większości polskich mieszkań. Ale dla przyjemności czerpanej z samej gry można za niewielką cenę kupić sobie minimalistyczną alternatywę: zmniejszony wariant stołu, który da się ustawić w przeciętnym pokoju, nie powodując wyłączenia go z użytku. Bilard będzie znakomitym urozmaiceniem spotkań towarzyskich, sposobem na odstresowanie i na spędzanie czasu z dziećmi. Zasady gry można zaadaptować choćby z klasycznego poola. Zminiaturyzowane stoły bilardowe też mogą mieć różne wymiary – od stolika dla dzieciaków, po spore 5-stopowe warianty, z których przyjemność mogą spokojnie czerpać nawet dorośli. Aby bawić się grą, to z powodzeniem wystarczy.
Bilard rozwija uwagę i koncentrację, uczy samokontroli i poprawia koordynację ruchową. Może być również ćwiczeniem dla umysłu – by dobrze obliczyć kąty strzałów i odbić, rotacje bil, przewidywać ich trajektorie, dobrać właściwą siłę, uwzględnić moment pędu, trzeba się sporo nagimnastykować myślowo, są to bowiem zadania z dziedziny geometrii i fizyki. Stymulują one ponadto rozwój wyobraźni przestrzennej i obserwacji. To dobry trening i dla dorosłego, i dla dziecka, szczególnie jednak wskazany dla tego ostatniego w okresie rozwoju psychoruchowego. A poza tym to pożyteczna zabawka na lata i doskonały sposób na nudę dla wszystkich.
Złóż zamówienie telefonicznie! poniedziałek od 7:30 do 17:30 wtorek - piątek od 7:30 do 15:30
0 801 000 610 z telefonu stacjonarnego
(58) 746 37 97 z telefonu komórkowego