Filtry

Cena

-

Poradniki i artykuły

Kontakt

0 801 000 610

tel.: (58) 746 37 97
fax: (58) 739 50 92

sklep@neo-sport.pl

Godziny pracy sklepu i infolinii:

pon. od 7:30 do 17:30
wt. - pt. od 7:30 do 15:30

Formularz kontaktowy

Dostawa i płatność

Koszty i czas dostawy

Dlaczego u nas?

Doświadczenie
16 lat na rynku

Szybka wysyłka
kurierem w 24 godziny

Bezpieczeństwo
szybkie płatności online

14 dni na zwrot
bez podania przyczyny

Stoły do piłkarzyków

W różnych miejscach i czasie nazywano tę grę piłkarzykami, trambambulą, futbolem stołowym, piłką stołową... Ale to ten sam, popularny sport, jaki często możemy spotkać na przykład w pubach. A czemu by nie w domu?

Domowe boisko

Wystarczą dwie osoby i pełna emocji rozgrywka zagwarantowana. Warto ją mieć na wyciągnięcie ręki, a przy tym w każdej chwili mieć okazję do zażycia porządnej dawki ruchu, nawet bez ruszania się z domu. Piłkarzyki są grą dla każdego, obojętnie w jakim wieku, jakiej płci i bez wielkich wymagań co do warunków fizycznych. Gracz musi tylko umieć używać uchwytów i widzieć sytuację na boisku. To sposób na domową nudę, na zabawę z dziećmi i na ciekawszą imprezę z przyjaciółmi.

Z czego się składa stół do piłkarzyków?

Piłkarzyki imitują prawdziwy mecz w piłkę nożną. Może w nim uczestniczyć dwóch lub czterech graczy. Rozmiary pola do gry różnią się w niewielkim stopniu pomiędzy poszczególnymi modelami stołów, ale długość stołu mieści się zwykle pomiędzy 100 a 120 cm, przy szerokości ok. 70 cm. Ale można kupić sobie także wygodną wersję mobilną, która jest miniaturą dużego stołu, do zabrania w podróż. Piłkę wprawiają w ruch figurki „zawodników”, te zaś rozmieszczone są w szeregu na tak zwanych grillach. Grille to metalowe, przesuwane pręty, luźno umocowane w obudowie. Uchwyty sterujące każdą z drużyn znajdują się po przeciwnych stronach stołu (cztery z każdej), a zespoły różnią się barwami. „Zawodnicy” podzieleni są na trzy grupy – obronę, pomoc i atak (na różnych stołach w każdej z nich mogą być nieco inne ustawienia) – oraz bramkę wraz z bramkarzem.

Reguły gry

Grille z figurkami mogą być popychane i ciągnięte celem odbicia bądź zatrzymania piłki, a strzela się na bramkę lub podaje piłkę energicznym obrotem grilla, tak, by figurka ją „kopnęła”. Jak w zwykłej piłce nożnej, chodzi o strzelanie drużynie przeciwnej goli i obronę własnej bramki. Dla rozpoczęcia gry, piłkę wrzuca się pośrodku, w strefie pomocy, gdzie znajduje się najwięcej zawodników – muszą oni ją przejąć i podać dalej. Strefa obrony ma za zadanie zablokować strzały przeciwnika i posłać piłkę ku własnej strefie ataku. Atak strzela bezpośrednio na bramkę, ale można próbować oddać strzał z dowolnego punktu pola. W każdej strefie staramy się też uniemożliwić przeprowadzenie skutecznego ataku przeciwnikowi. Zasady są dziecinnie proste, a obsługa stołu łatwa – i właśnie dlatego stoły do piłkarzyków świetnie nadają się do zabaw z dziećmi.

Wpływ na rozwój dziecka

Granie w futbol stołowy wszechstronnie wspomaga rozwój dziecka. Piłeczka osiąga znaczne prędkości, więc gra ćwiczy refleks, spostrzegawczość, manualną zręczność i szybkość. Pozytywnie wpływa na koordynację ruchową, postrzeganie oraz przyzwyczaja do błyskawicznej analizy sytuacji, wymaga bowiem uprzedzania zamiarów przeciwnika i reagowania na nie w mgnieniu oka. Grając, dziecko zapoznaje się też z zasadami fair play i uczy zdrowej rywalizacji oraz współpracy zespołowej.

Dzieje futbolu stołowego

Grę wynalazł na przełomie XIX i XX wieku Francuz Lucien Rosengart. Na bazie jego projektu, firma Kicker z Genewy zbudowała pierwszy stolik do piłkarzyków. Od tej pory trambambula znacznie zyskała na popularności i „przeszła na zawodowstwo”. W 2002 utworzono Międzynarodową Federację Futbolu Stołowego (ITSF). Promuje ona piłkę stołową jako dyscyplinę sportu, uregulowała przepisy i zasady turniejowe, a nawet stara się o wpisanie futbolu stołowego na listę MKOL. W 2009 roku, powstał też Polski Związek Futbolu Stołowego, zrzeszający kluby wojewódzkie.

Stół rekreacyjny na początek

Najzdolniejsi gracze mogą zatem już myśleć o karierze sportowej i udziale w krajowych oraz międzynarodowych mistrzostwach, w których do zdobycia są wysokie nagrody finansowe. Od czegoś jednak trzeba zacząć – przeważnie zaś zaczyna się od gry dla przyjemności. Na początek nie jest potrzebny profesjonalny stół turniejowy – do towarzyskiej zabawy i pierwszych ćwiczeń zupełnie wystarczy tańszy model rekreacyjny. Zależnie od upodobań i warunków, można zaopatrzyć się w stół do gry we wnętrzach lub w model odporny na pogodę, do postawienia na świeżym powietrzu, a nawet mini-stolik do grania w podróży. To gra absolutnie dla każdego: dla amatora i dla zawodowego sportowca.

Złóż zamówienie telefonicznie! poniedziałek od 7:30 do 17:30 wtorek - piątek od 7:30 do 15:30

0 801 000 610 z telefonu stacjonarnego

(58) 746 37 97 z telefonu komórkowego