Kategorie
Poradniki i artykuły
Kontakt
0 801 000 610
tel.: (58) 746 37 97
fax: (58) 739 50 92
Godziny pracy sklepu i infolinii:
pon. od 7:30 do 17:30
wt. - pt. od 7:30 do 15:30
Dlaczego u nas?
Doświadczenie
16 lat na rynku
Szybka wysyłka
kurierem w 24 godziny
Bezpieczeństwo
szybkie płatności online
14 dni na zwrot
bez podania przyczyny
Cymbergaj czy może air hockey? Nazwa jest bez znaczenia – ważne, jakiej rozrywki może dostarczyć stół do tej gry! Emocje jak na meczu są gwarantowane, a możesz je przeżywać we własnym domu.
Tak naprawdę ogólna zasada jest ta sama – air hockey to unowocześniona wersja gry cymbergaj, znanej od ponad stu lat.
Cymbergaj w swojej klasycznej formie, podobnie jak współczesny air hockey, był towarzyską grą zręcznościową, w którą można było grać zespołowo lub indywidualnie. Polegał na odbijaniu na stole monet, kapsli lub guzików, za pomocą linijki czy grzebienia. Gra była szczególnie popularna w szkołach naszych dziadków, ponieważ te prowizoryczne rekwizyty każdy miał tam pod ręką. Odmiany cymbergaja różniły się od siebie liczbą monet, rodzajem pola do gry i pewnymi szczegółami zasad. Dziś popularność zdobywa kolejna mutacja tej gry, w którą gra się już na specjalnie przygotowanych do niej stołach. Air hockey jest rozgrywką w ogólnych założeniach podobną do starego cymbergaja, więc potocznie zaczęto już rozciągać tę ostatnią nazwę także na ów stołowy hokej. Ruchy w cymbergaju i air hockeyu wykonuje się w sposób analogiczny, różnią się nieco tylko zasady.
Air hockey również przeznaczony jest dla dwóch lub czterech graczy, ale zasadami przypomina hokej na lodzie. Ale dlaczego „powietrzny”? Powierzchnia stołu do gry w air hockeya ma niewielkie otwory, przez które tłoczone jest powietrze. Tworzy ono „poduszkę”, dzięki której krążek do gry unosi się minimalnie ponad stołem. Zapewnia mu to ślizg, jakiego nie udałoby się uzyskać na stawiającej opór, mniej lub bardziej szorstkiej powierzchni. Efekt jest podobny jak przy ślizgu krążka po gładkim lodzie. Do poruszania krążkiem używa się narzędzia nazywanego „mallet” (choć w Polsce, ze względu na jego kształt, na mallet mówi się też „sombrero” albo „grzybek”). Malletem uderza się w krążek, który porusza się niezwykle szybko, stąd gra wymaga refleksu i kondycji, mimo że zawodnicy nie oddalają się od stołu.
W generalnym zarysie zasady przedstawiają się w ten sposób: gracze zajmują pozycje po przeciwnych stronach stołu, który podzielony jest na dwie połowy i wyposażony w dwie bramki, a celem jest oczywiście umieszczenie krążka w bramce przeciwnika. Krążka można dotykać tylko za pomocą malletu, w żadnym wypadku ręką, ale nie wolno blokować go poprzez nakrycie „sombrerem” (nie może się ono odrywać od stołu) i można go uderzać jedynie gdy znalazł się na naszej połowie. Można robić zwody i odbijać krążek o bandy. Gra kończy się wraz z osiągnięciem założonego wcześniej limitu punktów przez jednego z graczy albo z upływem ustalonego czasu. Inne detale zasad można swobodnie ustalić między zawodnikami.
Stoły do air hockeya mogą się od siebie różnić rozmiarem i przystosowaniem do gry na zewnątrz lub w domu. Dla dzieci i do użytku w domowych wnętrzach zazwyczaj lepsze są te mniejsze, zajmujące mniej miejsca i łatwiejsze do transportu oraz montażu. Stół powinien być stabilny – znaczne emocje, jakie wywołuje gra, oznaczają też gwałtowne ruchy zawodników. Stół do air hockeya może być znakomitym prezentem dla dziecka, ale dorośli także lubią z niego korzystać. Gra w cymbergaja to sposób wspólne spędzenie czasu w gronie rodzinnym, jak też fantastyczne urozmaicenie spotkań towarzyskich. A mimo swej pozornej „stacjonarności” może ona ponadto stanowić znakomitą okazję, by potrenować mięśnie i poprawić kondycję fizyczną bez ruszania się z domu.
Złóż zamówienie telefonicznie! poniedziałek od 7:30 do 17:30 wtorek - piątek od 7:30 do 15:30
0 801 000 610 z telefonu stacjonarnego
(58) 746 37 97 z telefonu komórkowego